Безболезнен, неинвазивен и атравматичен метод за лечение на дисплатични изменения на маточната шийка (ерозия, ектопия, „раничка“).
Криодеструкция на маточна шийка
Криотерапия или замразяване на маточната шийка е метод на лечение, при който се замразяват болестно изменените участъци на маточната шийка.
За целта се използва специален инструмент (проб), който се допира до маточната шийка и с помощта на газ (въглероден диоксид) се постига температура до – 90 във върха на проба.
Ерозията на маточната шийка не е преканцероза и няма връзка с развитието на рак на маточната шийка. Когато протича безсимптомно, не е нужно лечение. При наличие на болка и кървене се налага лечение. За целата могат да се използват различни средства:
Какво представлява криодеструкцията
Криодеструкцията е безболезнена, неинвазивна манипулация. Въглеродния диоксид стигайки под налягане по върха на проба, предизвикване замразяване на тъканта, която е в контакт с инструмента. Порцедурата обикновено продължава 3-4 минути, като се правят 1-2 сесии. Общо продължителността е между 15-20 мин. Веднага след процедурата, пациентката може да се завърне към ежедневната си дейност.
Препоръки след извършена криодеструкция
Препоръчва се избягване на полов контакт, използване на дамски тампони и потапяне на цялото тяло във вода до 4 седмици след криодеструкция. При поява на силно кървене, вагинално течение с неприятна миризма, висока температура, силна болка, трябва да се консултирате с вашия специалист.
Контраиндикации за криотерапия (в кои случаи не трябва да се прилага криотерапия)
Какви предимства има криотерапията
Какво да очаквате по време и след процедурата
Какво ще усетите по време на процедурата
В областта на маточната шийка няма рецептори за болка, поради тази причина, процедурата е безболезнена. Понякога може да се наблюдават свивания (крампи) на матката, като при менструално кървене и могат да предизвикат лек дискомфорт. Обикновено отшумява до 1-2 минути. Препоръчително е да се приеме лек обезболяващ медикамент преди или след процедурата. Понякога може да има усет на студенина във влагалището, което е незначително и отшумява бързо.
Криодеструкция се прави когато жената е в гинекологична позиция, влагалището се разтваря със спекулум и се насочва проба към участъка за третиране на маточната шийка.
Проследяване след криотерапия
След процедурата има засилено вагинално течение, поради отпадане на третирания участък. За период от 3-4 седмици трябва да няма полов контакт, да не се използват вагинални тампони, да не се влиза във вани, джакузита и да не се използват вагинални душове.
Повторно цитологично изследване трябва да се направи най-рано 3 месеца след процедурата, тъй като в този период клетките на маточната шийка претърпяват заздравяващ процес. При нормален резултат, цитологичното изследване се прави на всеки 6 месеца в следващите 2 години.
Цервикалната ерозия е често срещана сред жените в репродуктивна възраст. Тя не е преканцерозно състояние и не е нужно да се третира при липса на симптоматика.
За да бъде с успешен лечебен резултат, криотерапията трябва да се приложи от компетентен специалист, тъй като е важен избора на проб, продължителността на процедурата и вида на третираните тъкани.